مدتی است که متوجه شدم که مقدار زیادی از جالب ترین خبرها و مطالب به روزی که در اینترنت پیدا می کنم روی وبلاگ های با کیفیت انگلیسی هستند. همچنین موضوع مورد نظرم برای پایان نامه کارشناسی ارشد، یعنی اقتصاد توجه (Attention Economy) به دلیل بدیع بودن هنوز در ادبیات رسمی دانشگاهی کمتر دیده می شود اما در وبلاگ هایی که در خط مقدم فناوری و نوآوری به سر می برند مطالب جالبی درباره آن وجود دارد. از این رو تصمیم گرفتم تا به طور جدی تر و منظم تعدادی از این وبلاگ ها را پیگیری کنم.

از آنجایی که هنوز وبلاگ های فارسی نسبت به وبلاگ های انگلیسی از بلوغ کمتری برخوردار هستند، وبلاگ ها (و به طور کلی تر رایانش اجتماعی) در ذهن بسیاری از ایرانیان از مقام و منزلت پایینی برخوردارند. یکی از دلایل این موضوع این است که افراد مهم و با سواد کمتر به زبان فارسی وبلاگ می نویسند. راستش را بخواهید خود من هم وقتی وبلاگ خودم را با وبلاگ های مورد علاقه انگلیسی ام مقایسه می کنم فکر می کنم که عجب وبلاگ ضعیفی دارم! برای اینکه دستتان بیاید که در وبلاگ های انگلیسی مورد علاقه ام چه آدم های جالبی چه وبلاگ های جالبی می نویسند (البته از نظر من) در اینجا چند مورد از این نگین های ارزشمند اینترنت را بیشتر معرفی می کنم:

رادار خط مقدم صحنه نوآوری در فناوری اطلاعات

وبلاگ رادار اورایلی که نویسندگان زیادی دارد به ریاست و سرنویسندگی تیم اورایلی، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت اورایلی مدیا اداره می شود. برای نویسنده شدن در این وبلاگ باید مراحل زیاد و سختی را طی کنید که از نظرهای با کیفیت نوشتن شروع می شود. این وبلاگ واقعاْ در خط مقدم نوآوری در صحنه فناوری به سر می برد به خصوص فناوری اطلاعات. البته رادار اورایلی فقط یک وبلاگ نیست و کنفرانس های معتبری برگزار می کند و تحقیقات جالبی انجام می دهد. چند مورد از مهم ترین تحولات فناوری اطلاعات در دو دهه اخیر قبلا در این وبلاگ پیشبینی شده بودند. عبارت Open Source برای اولین بار در یکی از گردهمایی های این وبلاگ مطرح شد. کنفرانس eTech آنها در سال ۲۰۰۶ با محوریت موضوع اقتصاد توجه یا Attention Economy برگزار شد و همانجا بود که خانم لیندا استون نایب رئیس مایکروسافت سخنرانی به یاد ماندنی خود درباره اقتصاد توجه را ارائه داد.

وبلاگ رادار اورایلی

بزرگ مدیریت و وبلاگ هارواردی اش

توماس داونپورت هم اكنون وبلاگ خود را در مجموعه انتشارات Harvard Business Online مي نويسد. او كه از بزرگان علم مديريت امروز محسوب می شود، استاد دانشگاه ‌Babson است و در شرکت Accenture یک مشاور بسیار معروف و معتبر است. او از بنیانگذاران تفکر فرایندی بوده و در زمینه های مدیریت دانش و مدیریت توجه بسیار کار کرده است. کتاب های بسیاری در زمینه مدیریت نوشته است از جمله معروف ترین کتاب ها در زمینه های مدیریت دانش و اقتصاد توجه. می توان گفت کتاب سال ۱۹۹۸ او و لری پروساک به نام Working Knowledge از دلایل اصلی فراگیر شدن مبحث مدیریت دانش بود. وی اخیراْ در یک مناظره با اندرو مکافی کاربرد رایانش اجتماعی در داخل سازمان را به چالش کشید.

وبلاگ تام داونپورت

کارآفرین ماهر در بطن کسب و کار

مارک اندریسن چند ماهی است که وبلاگ نویسی را آغاز کرده و وبلاگ خوان ها را دیوانه خود کرده است! او یک کارآفرین سریالی است و تا کنون پایه گذار چند شرکت از جمله Netscape بوده است. وی اخیراْ برای جدیدترین شرکتش Ning موفق به جذب ۴۴ میلیون دلار سرمایه خطرپذیر (Venture Capital) شده است. بعد از این همه کارآفرینی خودش هم یک سرمایه دار محسوب می شود و برای چند شرکت هم سرمایه گذار فرشته (Angel Capitalist) بوده است. نوشته های او بسیار جالب و کاربردی است. اخیراْ به دلیل ازدحام زیاد نظرهای مردم و وقت کمی که دارد، نظر گذاشتن در وبلاگش را غیر فعال کرده است.

وبلاگ مارک اندریسن

استراتژیست آینده

جان هاگل یک مشاور استراتژی است که اخیراْ برای راه اندازی یک مرکز تحقیقاتی جدید به شرکت مشاور Deloitte Touche پيوسته است. او در اوائل دهه 80 نايب رئيس برنامه ريزی استراتژيك شركت آتاری بود و تجربه کارآفرینی و مشاوره در شرکت های McKinsey و BCG را نیز دارد. او بعد از فارغ التحصیلی از Oxford دارای مدارک حرفه ای در زمینه حقوق و MBA از دانشگاه هاروارد است. من از طریق همین وبلاگش با نوشته های بی نظیر او آشنا شدم. آخرین نوشته اش درباره ارائه اش در کنفرانس Supernova 2007 را هر بار می خوانم سرم سوت می کشد! در این نوشته او سرفصل های تحقیقاتی این مرکز جدیدش را در قالب چند سوال جالب مطرح می کند که به نظرم بسیار بسیار موضوعات جالبی برای تحقیق هستند و احتمال می دهم این سوالات در سال های آینده بخشی از درگیری های فکری من را تشکیل دهند.

وبلاگ جان هاگل

حتماْ با دیدن کیفیت این وبلاگ ها منظورم را متوجه می شوید. این وبلاگ ها چیز کمی نیستند. نوشته های این گونه وبلاگ ها آینده جهان را می سازند. این نویسنده ها تا کنون هم نقش مهمی در ساختن آینده داشته اند و نظرات آنها برای خیلی ها مهم است. انها هم افراد مهمی هستند و هم در کارشان خیلی واردند و هم نویسنده های خیلی خوبی هستند. خیلی خوشحالم که وبلاگ می نویسند!  این وبلاگ ها مانند دیگر آثار ارزشمند، جهان و آینده آن را شکل می دهند.

اگر بخواهم ادامه بدهم باز هم از این نوع وبلاگ ها زیاد هست برای معرفی اما بررسی بیشتر آنها را به عهده خواننده علاقه مند می گذاریم! امیدوارم از این وبلاگ ها لذت ببرید و خودتان هم وبلاگ های جالبی پیدا کنید. وبلاگ های جالب را به ما هم معرفی کنید.

Advertisements