مطلبی که می خواهم امروز بنویسم احتمالاْ برای کنکوری هایی که رشته مدیریت کارآفرینی را برای کارشناسی ارشد یا رشته مدیریت کسب و کارهای کوچک را برای کارشناسی جزو گزینه های خود در نظر دارند جالب خواهد بود.

ماجرا از این قرار است که گروه کارآفرینی قرار است از دانشکده مدیریت جدا شود و دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران تشکیل شود. این دانشکده پذیرای دانشجویان کارشناسی در رشته مدیریت کسب و کارهای کوچک، و نیز دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری در چندین گرایش مختلف رشته کارآفرینی خواهد بود. دکتر مصطفی رضوی رئیس فعلی مرکز کارافرینی دانشگاه تهران ریاست دانشکده کارآفرینی را به عهده خواهد داشت و مجموعه کلینیک کارآفرینی دانشگاه تهران که به تازگی با همکاری شهرداری تهران در ساختمانی در خیابان ۱۶ آذر تأسیس شده است نیز زیرمجموعه این دانشکده خواهد شد.

دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران سازمان مهمی برای کشور خواهد بود. به زودی رشته کارآفرینی در خیلی از دانشگاه های کشور ارائه خواهد شد و چشم امید همه به الگوی دانشگاه تهران است. از دانشگاه های مختلف با دانشگاه تهران تماس می گیرند تا درباره چگونگی راه اندازی این رشته سؤال کنند.  دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران همچنین با سازمان های بین المللی نظیر UNESCO و Global Entrepreneurship Monitor ارتباط خواهد داشت و فارغ التحصیلان آن می توانند نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور ایفا کنند. می گویند وزیر کار به دکتر رضوی گفته است که ما هر کاری می خواهیم بکنیم منتظر فارغ التحصیلان شما هستیم!

اگر جای دکتر رضوی و سایر مسئولین تشکیل دانشکده کارآفرینی بودید آیا در این فرآیند دانشجویان را نیز مشارکت می دادید و نظر آنها را می پرسیدید؟ دکتر رضوی به شکل بسیار قشنگی این کار را انجام داده و می دهد. اوج این مشارکت در سفری بود که ایشان ترتیب دادند تا همه دانشجویان و تعدادی از اساتید، مسئولین و کارمندان دانشکده کارآفراینی را برای ۳ روز به مسافرت بردند. این مسافرت برای همه رایگان بود، افراد متأهل با خانواده آمدند، در سوئیت های مجهز دانشگاه تهران در کنار ساحل دریای خزر (خزرآباد ساری) اقامت داشتیم و در کل خیلی خیلی خوش گذشت! ورزش، بازی، بگو بخند، آتیش نصفه شب لب ساحل، دوبله کردن فیلم های خارجی با موضوعات مربوط به کارآفرینی (!!)، پانتومیم فوق حرفه ای پیشرفته در بستر کارآفرینی (!!!)، آشنایی با دوستان جدید و…

این مسافرت فواید زیادی برای دانشکده کارآفرینی داشت. اکثر دانشجویان کارآفرینی آمده بودند، از ورودی ها و گرایش های مختلف. همه خیلی بیشتر از گذشته با هم آشنا شدند و میزان رفاقت ها میان دانشجویان چندین برابر شد. در کل شبکه اجتماعی دانشجویان کارآفرینی با همین مسافرت ۳ روزه بسیار قوی تر شد.

در جلسات گفتگو و پرسش و پاسخی که میان اساتید و دانشجویان برگزار شد (و یک جلسه هم تحلیل SWOT برای دانشکده انجام دادیم) خیلی از مسائل پیش روی دانشکده برای بچه ها روشن شد. دکتر امیری مدلی برای توسعه دانشکده کارآفرینی ارائه کرد، دکتر یداللهی تاریخچه راه اندازی رشته کارآفرینی را کامل و بدون سانسور تعریف کرد که خیلی جالب بود و دکتر رضوی به ما ایده های خوب و جالبی برای چشم انداز دانشکده داد. نکته دوست داشتنی این بود که همه اساتید صادقانه بدون سانسور و بدون رودرواسی صحبت می کردند و از بیان مشکلات و ابهاماتی که پیش رویشان بود پرهیز نمی کردند. به جای این کار این مشکلات را مطرح می کردند و از ما دانشجویان می خواستند که فعالانه در تلاش برای رفع آنها نظر بدهیم و کمک کنیم. نظرهای خوبی هم از جانب دانشجویان مطرح شد. دو نفر از دانشجویان دکترای کارآفرینی به خصوص نظرات خوبی دادند و ما را از موضوعات جالبی آگاه کردند.

بعضی از دوستان نگران بودند که بچه ها در این سفر همه اش به فکر خوش گذرانی باشند و آخرش نتیجه خوبی ندهد. در حالی که همین خوش گذرانی خیلی مفید بود ضمن اینکه بچه ها وقتی به این شکل دور هم جمع می شوند ۹۹٪ وقت را خوش می گذرانند و همین طور هم شد ولی همان ۱٪ وقتی که با بچه ها درباره آینده دانشکده صحبت کردیم خیلی خیلی مفید بود. درباره ایده هایی مربوط به مدیریت brand کارآفرینی و دانشکده کارآفرینی و نیز تقویت جامعه دانشجویان کارآفرینی صحبت کردیم. تازه همان ۱٪ هم خوش گذشت!

جمع کنونی بچه های کارآفرینی بسیار جمع دوست داشتنی است و بچه های خیلی فعال و قوی ای داریم. به قول دوستان یکی از نشانه های این موضوع این است که در هر لحظه دلخواه که به سایت کامپیوتر دانشکده مدیریت دانشگاه تهران سر بزنید بچه های کارآفرینی را بیشتر از هر رشته دیگر می بینید و روی تمام کامپیوترهای این سایت پر از مقاله های کارآفرینی است! ایده هایی که بچه ها مطرح می کردند محشر بود و اگر دکتر رضوی کمک کند تا این ایده ها را پیاده سازی کنیم می توانیم دانشکده کارآفرینی را به مقصد آرزوهای هر کنکوری تبدیل کنیم به طوری که شاید روزی رشته کارافرینی دانشگاه تهران از برق شریف هم بالاتر محسوب شود. این چشم انداز بلندپروازانه ای است و برای تحقق آن نیازمند همکاری و تلاش استید، مسئولین، و دانشجویان هستیم. جمعی که دکتر رضوی توانست میزان همبستگی اش را با یک سفر به شمال بسیار بالا ببرد.

امروز هر کس را در دانشکده می دیدم می گفت شمال خیلی خوش گذشت! در کل این روزها دانشجوی کارآفرینی بودن با وجود اینکه تلاش زیادی لازم دارد اما خوش می گذرد!

Advertisements