كارآفرينان وبی (Web Entrepreneurs) برای تبدیل ایده های خود به کسب و کار به چیزهای زیادی دارند که در ایران یا نداریم یا خیلی کم داریم یا با کیفیت مناسب نداریم. از جمله این ها می توان به سیستم بانکی قوی، سیستم مالیات و بیمه مناسب، و بازار سرمايه مناسب اشاره كرد. امّا مانند خيلی کارهای دیگر در این کشور یکی از بزرگترین مشکلات کمبود نیروی انسانی ماهر است. در زمینه نرم افزار با وجود اینکه تعداد زیادی از جوانان در این زمینه کار می کنند هنوز کیفیت کار آنها به طور متوسط بسیار پایینتر از سطح جهان تراز است.

درحال حاضر خط مقدم رقابت در کسب و کار اینترنتی نرم افزارهای Web 2.0 هستند. Web 2.0 مفهومی بود که برای اولین بار Tim Oreilly یکی از شاخص ترین چهره های صحنه نوآوری در تکنولوژی های نرم افزاری معرفی کرد و به طور خلاصه به نسل جدیدی از نرم افزارهای تحت وب اشاره می کند که بسیار سریع، كاربرپسند، و قوی هستند. درباره اش اینجا بخوانید.

بیشتر نرم افزارهای موفق Web 2.0 از تکنیک نرم افزاری به نام Ajax استفاده می کنند. من هنوز هیچ سایت ایرانی ندیدم که استفاده جالب یا موفقی از این فناوری کرده باشد. یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی برای این فناوری Ruby است. تقاضای بازار کار جهان برای افراد ماهر در زمینه Web 2.0، Ajax و Ruby اخیراْ بسیار بالا رفته است. نمودارهای تقاضای بازار کار را اینجا ببینید.

در یک مصاحبه با یک کارآفرین موفق می خواندم که از او پرسیدند چرا از زبان Ruby استفاده می کنی؟ او گفت چون که خیلی سریع است! وقتی در مراحل اولیه کارآفرینی هستید سرعت خیلی حیاتی است. یک نفر برنامه نویس Ruby اندازه سه نفر برنامه نویس زبان های دیگر بهره وری دارد. برای مقایسه سرعت عمل Ruby با php و Java اینجا را ببینید. برای مقایسه آن با ASP.net اینجا را ببینید.

الان مدتی است که برای تبدیل یکی دو تا از ایده هایم به کسب و کارهای اینترنتی دنبال آدم های نرم افزاری خوب می گردم. ای کاش ای کاش یک آدم باحال پیدا شود به من بگوید من استاد Ruby هستم و علاقه مند به همکاری با شما. فعلاْ که از چند نفر درگیر در صنعت نرم افزار ایران پرسیدم هیچ کدام از آنها کلمه Web 2.0 را نشنیده بودند. درباره Ajax گفتند یه چیزهایی شنیدیم و هیچ کدام هم برنامه نویس Ruby نمی شناختند. بماند که در مهارت مهندسی نرم افزار سال ها عقب هستیم در حتی شناخت جدیدتری فناوری ها هم لنگ می زنیم.

بعد می گویند چرا کارآفرینی نمی کنید!؟

Advertisements