گويا از وقتي كه درباره كنكور MBA نوشتم تعداد خوانندگان وبلاگ بالا رفته! الان كه نگاه مي كنم مي بينم جالب است كه با توجه به اين همه علاقه مند، چرا زودتر از اين وبلاگ ها در مورد اين موضوع مطالبي نمي نوشتند.

اخيراً در ميان نظراتي كه خوانندگان نوشتند چند سؤال مطرح شده بود كه هنوز پاسخي ندادم.

اوّل از همه براي آن دوستي كه پرسيدند تحقيق مربوط به ادامه تحصيل در رشته پزشكي مربوط به كجا است بايد بگويم مربوط به مرکز تحقیق و توسعه سیاست های دانشگاهیدانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران است. چقدر اسمش طولاني بود!

سيما خانم درباره انتخاب بين پيام نور و شريف سؤال كردند در حالي كه چند گزينه ديگر در طيف بين پيام نور و شريف وجود دارد (وبلاگ اميرحسين را در لينك MBA در ايران كنار صفحه ببينيد). اما بهتر از همه خود شما مي دانيد كه شانس قبولي تان چقدر است. صبر كنيد ببينيد درس هاي امتحاني چه تغييري مي كند. بعد ببينيد كه در درس هاي امتحاني چقدر نسبت به رقبا شانس داريد. به نظر من اشكالي ندارد حد اقل يك سال شانس خودتان را در كنكور امتحان كنيد و بعد تصميم بگيريد كه از طريق پيام نور اقدام كنيد يا نه.

و امّا هما خانم كه ايميل زدند. اوّل از همه بگويم كه به نظر من هم واقعاً خيلي احتياجي به كلاس كنكور نيست. مگر در مورد درسي مثل نظريه هاي عمومي مديريت كه تست هايش نه ربطي به مطالب كتاب ها دارند و نه به دانش واقعي. بنابراين به نظر من اين حركت شما كه در کلاس «نظریه های عمومی مدیریت» را در جهاد داشگاهی دانشگاه تهران ثبت نام کرده ايد بسيار استراتژيك بوده. سعي كنيد تا جاي ممكن با استاد و همكلاسي ها ارتباط برقرار كنيد و اطلاعات نفوذي در مورد سؤالات كنكور به دست آوريد.

در مورد كتابخانه سؤال كرديد. من كتابخانه خاصي را سراغ ندارم ولي مي توانيد كتاب هاي لازم و بيش از حد لازم را از بازار تهيه كنيد و در كشور ما هم كه قيمت كتاب خيلي پايين است وقتي مي توان آنها را خريد ديگر زياد به كتابخانه احتياج نيست. در بين كتاب هايي كه نام برديد فقط كتاب هاي رابينز را نمي توانيد گير بياوريد. كه واقعاً هم مهم نيست. اصلاً فكر نكنيد كه خواندن آنها در كنكور تأثير دارد.

در مورد كتابفروشي كه بتوانيد كتاب ها (مخصوصاً آفست ها) را پيدا كنيد محل انتشارات ترمه به نظر من يكي از بهترين جا ها است. در خيابان 12 فروردين كمي پايين برويد تا در سمت راست آن را پيدا كنيد. بگذاريد آدرش دقيق تر بدهم:

انتشارات ترمه: خيابان انقلاب، خيابان 12 فروردين، جنب كتابخانه فروردين. تلفن: 66963301

يك اسم ديگر كه ممكن است به دردتان بخور انتشارات آژنگ است چون روي كتاب آفست Koontz كه من دارم اين اسم را نوشته است. امّا آدرس و تلفن ندارد.

در اينجا خوب است فهرست كتاب هايي كه هما خانم خودشان پيشنهاد كردند را از ايميلشان كپي كنم تا ديگران هم بتوانند استفاده كنند:

تئوری عمومی مدیریت:
1- مدیریت (نویسنده: کونتز)
2- مدیریت (نویسنده: رابینز)
3- مدیریت عمومی (نویسنده: الوانی)
4- سازمان و مدیریت (نویسنده: اقتداری)
5- مبانی سازمان و مدیریت (نویسنده: دکتر علی رضائیان)
6- تئوری سازمان (ساختار، طراحی، کاربردها) (نویسنده: استیفن رابینز)
7- مبانی فلسفی و تئوریهای رهبری و رفتار سازمانی (نویسنده: افجه)
8- مدیریت رفتار سازمانی (نویسنده: دکتر رضائیان)
9- مدیریت منابع انسانی (نویسنده: اسفندیار سعادت)
10- تجزیه و تحلیل سیستم طراحی (نویسنده: دکتر رضائیان)

زبان:
انگلیسی برای داشجویان رشته مدیریت (نویسنده: فرهاد مشفقی)
انگلیسی برای دانشجویان علوم اجتماعی(مدیریت و علوم اداری) (نویسندگان: فرهاد مشفقی و اکبر افقری)
و کتابهای 504 و آمادگی تافل و…

ریاضی:
کتابهای ریاضی1و2 نیکوکار و حاجیجمشیدی و معتمدی

GMAT:
کتاب آقای احمد صداقت

در مورد زبان و GMAT نظري براي اضافه كردن ندارم. در مورد رياضي فقط بگويم كه شايد اتّكا به كتاب هاي ايراني خطرناك باشد. و امّا در مورد مديريت عمومي با توجّه به ضريب درس و اينكه معلوم نيست اين درس جزو موارد امتحاني بماند و با توجه به نوع سؤالاتي كه در اين قسمت از كنكور در سال هاي قبل آمده به نظر من واقعاً داريد زياده روي مي كنيد اگر بخواهيد همه آنها را بخوانيد. من خودم فقط 5 تاي اوّل را داشتم و آن هم خيلي خيلي زيادي بود.

پيشنهاد مي كنم در مورد كتاب هاي مديريت عمومي و اينكه كدام ها را بيشتر بخوانيد بيشتر به اطلاعات نفوذي تان از كلاس كنكور توجّه كنيد. (بعد به ما هم بگوييد!).

در مرود كتاب مديريت عمومي رابينز بايد بگويم كه واقعاً احتياج زيادي به آن نداريد. آفست هم نشده و نمي توانيد به راحتي آن را پيدا كنيد. من هم از يكي از دوستانم كه از نمايشگاه خريده بود قرض گرفتم ولي واقعاً در كنكور استفاده اي از آن نكردم. نمي دانم آيا شما سؤال هاي دو سه سال پيش مديريت عمومي دا ديده ايد كه اينقدر براي اين درس مي خواهيد كتاب بخوانيد؟! من فكر مي كنم اگر حتّي هيچ كتابي نخوانيد و سعي كنيد از روي اطلاعات عمومي و استدلال منطقي خودتان سؤال ها را جواب بدهيد درصد بهتري مي آوريد!

واقعاً كه اين سؤدال هاي مديريت عمومي افتضاح هستند….

اميدوارم مطالب اين پست مفيد بوده باشند.

Advertisements